Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Медалі вислизнули з рук

  • Олімпійська Арена №3-2019
  • Шахи
Медалі вислизнули з рук
Цього разу в змаганні взяли участь не всі провідні команди світу і не всі лідери національних чоловічих і жіночих збірних, тому на п’єдесталі, порівняно з попередньою першістю, відбулися значні зміни. Причому лише одна команда посіла місце згідно зі своїм рейтингом.

Другий за статусом


Командний чемпіонат світу з шахів проводиться з 1985 р. і його вважають другим за престижністю після Всесвітньої шахової олімпіади командним змаганням. Це коловий турнір, в якому беруть участь десять найсильніших збірних, відібраних за підсумками олімпіад і першостей континентів. Щоправда, у нинішньому чемпіонаті виступили не всі найсильніші команди, оскільки строки його проведення було оголошено із затримкою.

Завдяки дебютанту


В команді-переможниці найкраще виступив запасний гравець дебютант Владистав Артем’єв, в активі якого п’ять перемог без жодної поразки. Його внесок був вирішальним у двох матчах, що й забезпечило загальну командну перемогу з відривом у три очки від найближчого переслідувача.
Друге місце вперше за весь час виступів у командних чемпіонатах посіла збірна Великобританії. Їй вдалося випередити на одне очко сильну команду Китаю, яка після двох переможних виступів поспіль вперше за всі роки здобула «бронзу».

Результати чоловічих команд
1. Росія 16
2. Великобританія 13
3. Китай 12
3-5. Індія, США по 11
6-7. Іран, Азербайджан по 8
8-9. Казахстан, Швеція по 4
10. Єгипет 3

Знадобився «фотофініш»


Навіть граючи не найсильнішим складом, китаянки змогли не лише стати чемпіонками світу, а й виграти всі матчі. Це рекордний показник. А який запас міцності! За участі в змаганнях чемпіонки світу Цзюй Венцзюнь і неперевершеної шахістки-рекордсменки (у жіночих змаганнях) Хоу Іфань ця команда могла б успішно грати й проти чоловіків.
Драматично розвивалися події в боротьбі за бронзові медалі. Тривалий час команда України перебувала на третьому місці. Все вирішилося в останньому турі, коли нас влаштовувала нічия з Китаєм або поразка Грузії від Росії.
Не склалося. Лише Марія Музичук на першій дошці зіграла в нічию, а Анна Музичук, Анна Ушеніна й Інна Гапоненко свої партії програли. Чемпіонка України Наталія Букса в останньому турі була вихідною. Утім, зміна складу учасниць нічого не дала б, оскільки китаянки, попри гарантовану загальну перемогу, були нестримними.
Водночас несприятливим для нас став результат другої пари. Грузинки досягли нічиєї і набрали стільки ж очок, як і наша команда. Довелося враховувати додаткові показники – це ніби своєрідний «фотофініш» у шахових змаганнях. Показник виявився не на нашу користь, і Грузія посіла третє місце, а Україна – четверте. Лише четверте…

Результати жіночих команд
1. Китай 18
2. Росія 14
3. Грузія 12
4. Україна 12
5. Казахстан 10
6. Індія 9
7. США 7
8-9. Вірменія, Угорщина по 4
10. Єгипет 0

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Олександр
МАЛІЄНКО

Фото
chesspro